Ekran Resmi 2018-12-24 16.36.42.png

Hikayemiz

 
 

Ekip

Adnan Şahin
Kurucu

Deniz Şahin
Yönetici Şef

 

BEŞ DENİZLER COĞRAFYASI

Beş Denizler; Türkiye, Suriye, Irak, İran, Azerbaycan’ı içine alan Karadeniz, Hazar Denizi, Basra Körfezi, Kızıl Denizi, Akdeniz’in çevrelediği coğrafyayı ifade eder. Beş Denizler Coğrafyası’nın kalbinde yer alan Türkiye, ne sıradan bir Avrupa ülkesidir, ne Ortadoğu, ne de bir Akdeniz ülkesidir.  Türkiye aynı anda Avrupalı, Balkanlı, Karadenizli, Kafkasyalı, Ortadoğulu özellikleri taşıyan yegâne ülke konumundadır.

Türkiye coğrafyasının temelini oluşturan “Anadolu” bilinen on dört bin yıldır nice bilgi, beceri, gelenek ve görenekler gördü, törenlere tanıklık etti. Anlar, sesler, dokular, tatlar, paylaşılan, saklanan, hatırlanan anılar oldu. Hayata renkler kattılar ve bu topraklarda yaşamış saygı ile andığımız tüm kadim haklardan gelen birikim ve gelenekleri bir sonrakilere sabırla aktardılar. Beş Denizler Coğrafyası ve kalbi Anadolu mutfaklarını bir proje olarak tüm dünya ile paylaşmaya hazırlanıyoruz, hatırlamak, hatırlatmak, unutmamak ve unutturmamak üzere.

Sade üst başlığı altında farklı içerikler ile Beş Denizler Coğrafyası’nın lezzet sırlarına yolculuk yapacağız. Bu bir depar değil, maraton olacak. Yolumuza lezzetli ve keyifli asfalt yollar, toprak yollar, ırmaklar, akarsular ve denizler eşlik edecek ve lezzet hikâyelerine uzanacağız.

Beş Denizler Coğrafyası, başka bir deyişle uygarlığın başlangıç noktası. Aslında mutfak tarihinin de başlangıç noktası. Ünlü Alman yayın organı Der Spiegel 11 sayfa ayırdığı sayısında İngiliz yazar David Rohl’ün “Efsane” adlı çok satan kitabını kaynak göstererek cennetten kovulan Adem ile Havva’nın burada yaşadığını yazdı. Max Planck Entitüsü Köln’de bitkiler üzerine yaptığı araştırmada 68 yeni buğday çeşidini kıyasladı ve tüm tahılların kökeninin Şanlıurfa/Karacadağ eteklerinde, bugün de halen yetişen, yabani buğday bitkisi olduğunun ortaya çıktığını vurguladı.  Hz. Adem İncil’e göre ilk buğdayı burada öğüttü ve tarımın başlangıç temelini attı. Hz. Kabil burada çiftçiliğe başladı.

Mutfak adına tüm dünya için kesinlikle çok özel bir hikâyemiz var; anlatanı, kahramanları, özetle her şeyi ile bu coğrafyaya ait olan. Beş Denizler Coğrafyası olarak adlandırılan büyük, derin ve kadim coğrafyanın zenginliklerini tüm dünyaya anlatmak istiyoruz.  Geleneksel mutfaklar adına tüm ilgili toplulukların, grupların ve bireylerin kültürel miraslarına saygı göstermek konusunda kararlıyız. Çünkü geleneksel mutfaklar; toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ürünler, yemekler ve içecekler ile mekânları sürdürülebilir kılmak anlamına gelir. 

 

Haberler

Türkiye Gazetesi
Feature